Drukuj

Atrakcyjne miejsca, kurorty i historyczne miasta w okolicy Bibione (w odległości powyżej 50 km od Bibione)

                                                                                                                                                                                                           

grado_bibione.info.pl

grado_bibione.info.pl_2

   

GRADO - ok. 66 km

To nietuzinkowe miasto z oryginalnym krajobrazem i ciekawą historią sięgającą czasów starożytności i żeglowania legionów Juliusza Cezara. Znane jest, jako L'Isola del Sole (wyspa słońca).

 

Leży na wyspie połączonej ze stałym lądem długą, kilkukilometrową groblą.


Główne atrakcje:

 • zabytkowa Starówka, kamienice z charakterystycznymi czerwonymi dachami
 • port - można tu m.in. zjeść świetną rybę
 • bazylika Sant-Eufemia z niezwykłą mozaiką
 • bazylika Santa Maria delle Grazie
 • sanktuarium Barbana na małej wysepce
 • piaszczysta plaża, łagodnie opadający do morza brzeg
 • liczne imprezy, wydarzenia kulturalne


To miasto ma niepowtarzalny klimat.

                                                                                                                                                                                                            

pordenone
    
PORDENONE - ok. 62 km
 
Miasteczko Pordenone usytuowane jest w samym sercu regionu. Nie znajdziecie tu zabytków najwyższej klasy ale poznacie wspaniałą atmosferę cichego, włoskiego renesansowego miasta, z dala od nadmorskich kurortów. Wyobrażcie sobie włoskie, malownicze uliczki, zakamarki, zadbane kamienice z ukwieconymi oknami, rzeźby, pomniki... Warto przespacerować się do piętnastowiecznego ratusza Palazzo Publico czy położonej obok dzwonnicy. Warto też odwiedzić Muzeum Sztuki Museo (Civico d'Arte).

fot. http://www.comune.pordenone.it/

                                                                                                                                                                                                           

 triest_www.bibione.info.pl

triest_www.bibione.info.pl_02

triest_www.bibione.info.pl_03

        

TRIESTR - ok. 98 km

Wydaje się być położony w idyllicznej scenerii - pomiędzy białym, wapiennym płaskowyżem, a błękitnymi wodami Adriatyku. Triest usytuowany jest tuż przy granicy włosko - słoweńskiej. Jest miastem włoskim, ale z dużymi wpływami kultury słoweńskiej. Wiele przewodników rozpoczyna opis Triestu od słów "portowe miasto". I rzeczywiście - port to ważny element miasta. Ale Triest jest przede wszystkim niezwykle malowniczy, pełen uroku, zaskakujący. Nowoczesne centrum otaczają zalesione wzgórza z ukrytymi wśród nich willami, ciekawymi budynkami i pałacykami. A nad tym wszystkim góruje majestatyczny zamek Castello di San Giust.

Najlepszym sposobem rozpoczęcia zwiedzania miasta jest wizyta w Zamku Miramare (ok. 7 km od Triestu), zbudowanym na zamówienie Maksymiliana Habsburga w przepięknym ogrodzie. Na wzgórzu San Giusto stoi również inny, średniowieczny zamek Duino wybudowany w 1470r skąd rozciąga się wspaniała panorama miasta.
Później możemy udać się do centrum Triestu.

Główne atrakcje w Trieście:

 • Piazza Unit d'Italia - serce miasta, najbardziej okazały plac z eleganckimi budynkami, fantastycznie podświetlanymi nocą
 • Corso Cavour - szeroka ulica z wysokimi XIX wiecznymi budynkami i charakterystycznymi ceglanymi magazynami portowymi
 • synagoga - Tempio Israelitico di Trieste, zbudowana w latach 1908-1912
 • warowny zamek San Giusto górujący nad miastem
 • latarnia morska,
 • molo gdzie cumują żaglówki i eleganckie, duże jachty oraz statki towarowe i pasażerskie
 • liczne pomniki starannie wkomponowane w nowoczesne miasto
 • neoklasycystyczne wille z czasów rządów cesarzowej Marii Teresy
 • Villa Sartorio z oryginalnym wyposażeniem
 • nadmorski bulwar Riva Tre Novembre
 • szeroki Canale Grande - malowniczy kanał przecinający miasto
 • zakupy w Trieście! To czysta przyjemność. Liczne sklepy oferują markowe towary w niezłych cenach - warto więc odwiedzić chociaż część z nich, a po zakupach usiąść w kawiarnianym ogrodzie i wypić pyszne włoskie espresso.

  Polecamy artykuł na stronie www.turystyka.gazeta.pl, który bardzo ciekawie opisuje Triest. Więcej zdjęć na: http://www.retecivica.trieste.it/triestecultura/new/

                                                                                                                                                                                                            

miramare_www.bibione.info.pl

    

ZAMEK MIRAMARE - ok. 87 km


Ten symbol Triestu położony jest ok. 10 km od centrum miasta. Dojeżdżając na miejsce już z daleka widzimy jasną bryłę zamku tonącego w błękicie nieba, na klifie, wysoko nad morzem. Zamek został wybudowany na zlecenie arcyksięcia Ferdynanda Maksymiliana Habsburga (tego samego, który przez niespełna 7 miesięcy, w latach 1863/1864r, był cesarzem Meksyku), jako miejsce dla siebie i żony Charlotte Belgii. Nie doczekał on niestety zakończenia budowy i nigdy nie zobaczył zamku w jego pełnym majestacie. W 1867 r trafił do niewoli w Meksyku po przewrocie politycznym, a następnie został zastrzelony.
Wnętrza zamku to przykład arystokratycznej rezydencji z wpływami różnych okresów dziejów. Panuje tu swoiste pomieszanie stylów architektury. Będąc tam koniecznie przespacerujcie się po otaczającym go ogrodzie - parku. Jest przepiękny, zadbany, malowniczy.
strona zamku: http://www.castello-miramare.it/

                                                                                                                                                                                                           

 duino_www.bibione.info.pl

duino_www.bibione.info.pl_02

       ZAMEK DUINO - ok. 75 km

Castello di Duino usytuowany jest na północ od Triestu. Właściwie, są to dwa zamki zbudowane na skalistym brzegu. Historia "starego zamku" sięga XI wieku, należał on do patriarchatu Aquilei. Obecnie pozostały po nim tylko ruiny (nie do zwiedzania).


"Nowy zamek" zbudowano w XIV wieku na zlecenie rodziny Waldsee. W piętnastym wieku został całkowicie zburzony przez Turków. Odbudowany, przeszedł w wieku XVII w ręce słynnej niemieckiej rodziny książęcej von Thurn und Taxis, która zasłynęła, jako właściciele licznych browarów i zamków.


W różnych okresach świetności zamku gościło tu wielu znamienitych gości - Johann Strauss, Franz Liszt, Cesarzowa Sissi, arcyksiąże Maksymilian Habsburg, Franciszek Ferdynand, Mark Twain, brytyjski książę Karol.
Podczas II wojny światowej zamek był wykorzystywany przez Niemców.

Obecnie, za niewielką opłatą można zwiedzać zamek, otaczający go malowniczy ogród oraz bunkier w skałach.

                                                                                                                                                                                                             

aquileia_www.bibione.info.pl_02

aquileia_www.bibione.info.pl

    

AQUILEIA - ok. 61 km

To niewielkie miasto położone wśród pól uprawnych i winorośli, ok. 10 km od morza, sięgające swoją historią czasów starożytnych. Założone zostało przez Rzymian nad rzeką Natisone, jako miejsce idealnie zlokalizowane do celów obronnych i handlowych. Krzyżowały się tu ważne drogi handlowe (rzeka Natisone była bowiem dużą rzeką żeglowną). Dlatego to miejsce szybko stało się potęgą. Do dziś zachowały się cenne zabytki archeologiczne. Jeśli interesujecie się tą dziedziną - wizyta w Aquilei jest niemal obowiązkowa, bowiem to miejsce w dawnych czasach było wymieniane wśród dziewiątki najważniejszych miast imperium - na równi z Mediolanem czy Rzymem. A jeśli nawet nie jesteście pasjonatami historii czy archeologii - warto tu zajrzeć, aby oderwać się od współczesnego świata, plaży, gwaru miasta.

Główne atrakcje:

 • bazylika z niezwykłą, unikalną mozaiką podłogową (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z rzymskimi wykopaliskami)
 • stanowiska archeologiczne (ulica, część murów miejskich),
 • rzymskie kolumny - forum starożytnej Aquilei
 • dzwonnica i usytuowana tuż obok kolumna z rzeźbą rzymskiej wilczycy
 • Narodowe Muzeum Archeologiczne ze zbiorem ponad 2000 zabytkowych elementów, napisów, rzeźb, antycznego szkła, ceramiki

                                                                                                                                                                                                         

 lido_di_jesolo_www.bibione.info.pl

lido_di_jesolo_www.bibione.info.pl_02

aqualandia_www.bibione.info.pl

   
LIDO DI JESOLO i AQUALANDIA - ok. 57 km
Lido di Jesolo to popularny wakacyjny kurort usytuowany w odległości zaledwie ok. 30 km od Wenecji. Można się tu zarówno zabawić w licznych dyskotekach, barach czy nocnych klubach, jak i wypocząć na piaszczystych, dobrze zagospodarowanych plażach oznaczonych "Błękitną Flagą". Długi na 13 km reprezentacyjny deptak kusi niezliczoną ilością sklepów, butików, kawiarni czy restauracji. Jeśli znajdziecie chwilę czasu - warto tu wpaść, poplażować, zrobić zakupy, zabawić się.

Ale do Lido di Jesolo jedzie się z jeszcze innego powodu. Jest nim AQUALANDIA - ogromny park wodny. To prawdziwa perła wśród europejskich parków. 12 grudnia 2010 r Aqualandii już po raz szósty została przyznana prestiżowa. zasłużona nagroda w dziedzinie rozrywki. Ta oaza rozrywki, nawiązująca do klimatu Karaibów, rozlokowana jest na ogromnym terenie 80 ha. Park podzielony jest na 8 obszarów tematycznych. LINK do strony parku - http://www.aqualandia.it/en/
Znajdziecie tu kilkadziesiąt atrakcji, m. in.

Funnyland - zainspirowany światem komiksów. Najmłodsi mogą tutaj zabawić się w kierowcę, popływać łodziami, poszukać złota. Dziecko można zostawić pod bezpłatną opieką.
Park adrenaliny - liczne zjeżdżalnie w tym jedna, niezwykle podnosząca poziom adrenaliny (wysokość ok. 42 m, nachylenie 60 stopni). Znajduje się tu również największa w Europie, 60-metrowa wieża do skoku na bungee.
Strefa plażowa - pustynny piasek, 9 metrowej długości rekin powieszony za ogon, deski surfingowe, tropikalny bar na plaży... Luz i zabawa :-)
Strefa golfa - mini golf z 18 dołkami, otoczony tropikalnym ogrodem z wodospadami i oczkami wodnymi.

Ponadto: animacje, taniec, aerobic, turnieje sportowe, 4 boiska do siatkówki plażowej, boiska do piłki nożnej, restauracje, bary, punkty z pizzą, naleśnikami i kanapkami.

LINK ----> FILMIK Z  AQUAPARKU

                                                                                                                                                                                                             

wenecja_www.bibione.info.pl

wenecja_www.bibione.info.pl_02

wenecja_www.bibione.info.pl_03

wenecja_www.bibione.info.pl_05

wenecja_www.bibione.info.pl_06

wenecja_www.bibione.info.pl_04

wenecja_www.bibione.info.pl_09

  
 WENECJA - ok. 80-90 km

Wenecję można poznawać na setki sposobów - w ciągu dnia lub w blasku księżyca, z poziomu lądu lub wody, przemierzając Canale Grande tramwajem wodnym, statkiem lub gondolą, w pośpiechu docierając do poszczególnych punktów z przewodnika, lub spacerując leniwie zabytkowymi uliczkami. Wiele zależy od tego ile czasu chcecie poświęcić na to niezwykłe miasto i co Wam sprawia największą przyjemność, co Was interesuje.

Jeśli chcielibyście zobaczyć te wszystkie wspaniałe zabytki i zwiedzić miejsca opisywane przez tysiące przewodników - pojedźcie na wycieczkę rano. Jeśli natomiast wybierzecie się do Wenecji po południu i nieco się postaracie - poczujecie atmosferę z baśni tysiąca i jednej nocy. Złociste odbicia świateł, błyszczące pałace na wodzie, romantyczne wycieczki gondolą po kanałach to momenty czystej magii. Jak to ktoś powiedział - Wenecja jest czarująca w słońcu, zagadkowa we mgle, zachwycająca w deszczu, autentyczna wczesnym rankiem, wyciszona i dyskretna nocą. Jest niezwykła o każdej porze roku.

PLAC ŚW MARKA - Piazza San Marco
Plac często zwany jest muzeum architektury pod gołym niebem ze względu na ilość nagromadzonych tu zabytków. Znajduje się tu bazylika Św. Marka (Bazylika Cattedrale Patriarcale di San Marco) z relikwiami Św. Marka. To właśnie ten niezwykły budynek bazyliki przewija się na większość zdjęć i pocztówek z Wenecji.

Wizyta wewnątrz bazyliki trwa ok. 10 minut. Mimo że bazylika San Marco jest często otwarta od 6.30, na zwiedzanie zezwala się w godzinach 9.45-17.00 (niedziele 14.00-17.00). Wstęp do bazyliki jest bezpłatny. Zróżnicowane opłaty pobiera się w poszczególnych częściach (skarbiec ok. 3 euro, muzeum ok. 4 euro, dzwonnica 8 euro itp.). Wchodząc do bazyliki musimy mieć zakryte ramiona i kolana, oraz nie możemy brać ze sobą dużych plecaków. Robienie zdjęć i filmowanie jest zabronione. Link

Zachęcamy do wjazdu na dzwonnicę przy bazylice - najwyższą w Wenecji (wstęp ok. 8 euro). Z platformy widokowej rozciąga się fantastyczna panorama miasta - m. in. na plac Św. Marka, kopułę bazyliki Św. Marka, pałac Dożów i wiele innych budowli.

Perłą architektury weneckiej jest Pałac Dożów - Palazzo Ducale. Był on rezydencją dożów i siedzibą władz Wenecji. Zbudowany w stylu weneckiego gotyku, z licznymi koronkowymi łukami robi wrażenie budowli niezwykle lekkiej. Na szczególną uwagę zasługują Złote Schody, Sala Wielkiej Rady, Schody Gigantów. Wstęp płatny. Jeżeli zapłacimy ok. 13 euro mamy prawo do wstępu do muzeum znajdujących się przy placu Św. Marka:

 • Palazzo Ducale
 • Museo Correr - zawiera zbiory numizmatów, ceramiki, oraz malarstwa weneckiego. Można w nim obejrzeć dzieła Bartolomeo, Vivarini, Carpaccio.
 • Museo Archeologico Nazionale - zawiera bogatą kolekcję greckiej i rzymskiej rzeźby.
 • Sale Monumentali della Biblioteca Nazionale Marciana
 • plus do jednego dodatkowego muzeum w Wenecji.

Wenecja to liczne mosty nad kanałami, często w formie ażurowych korytarzy. Najsłynniejszym jest Most Westchnień (Ponte dei Sospiri), którym prowadzono do więzienia skazańców. Piękny widok podziwiać można z mostu Ponte della Paglia. Najbardziej imponującym jest natomiast most Rialto. Główną arterią wodną miasta jest kanał Grande. Biegnie od Piazzale Roma do placu Św. Marka i dzieli Wenecję na dwie części. Wzdłuż niego wielmoże weneccy budowali swe pałace, przeglądające się w wodach kanału. Płynąc nim podziwiać można arcydzieła architektury średniowiecznej i renesansowej. Miasto szczyci się również przepięknymi kościołami, m.in. renesansowym kościołem Santa Maria della Salute. Swym pięknem urzekają również kościoły w stylu gotyckim: San Zaccaria niedaleko San Marco, San Giovani e Paolo nad kanałem Grande czy Santa Maria Gloriosa dei Frari na Campo dei Friari.
Nie sposób omówić wszystkich interesujących miejsc w Wenecji. Jest ich mnóstwo. Wybierając się do Wenecji radzimy zakupić lub wypożyczyć dobry przewodnik aby w każdej chwili móc zerknąć, przeczytać opis miejsca czy legendę z nim związaną.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki z polskim pilotem i licencjonowanym przewodnikiem na miejscu. Dzięki temu poznacie wiele miejsc, usłyszycie ciekawą historię i znajdziecie również dla siebie trochę czasu wolnego na spacer nad kanałami, na włoskie espresso w kawiarnianym ogródku przy muzyce czy na odpoczynek na placu Św. Marka.

                                                                                                                                                                                                       

 
padwa_www.bibione.info.pl

padwa_www.bibione.info.pl_03
 
 

PADWA - ok. 137 km

Miasto położone jest w centrum regionu Veneto, między Wenecją z jednej strony, a Vicenzą i Weroną z drugiej strony. Historyczne centrum nie zajmuje zbyt dużego terenu, dlatego zwiedzanie go pieszo jest bardzo przyjemne. Zabytkowych, nietuzinkowych miejsc jest tu mnóstwo.
Główne atrakcje:

 • romańsko-gotycko-bizantyjska bazylika Św. Antoniego
 • katedra i Baptysterium (XI-XII w.)
 • klasztor i bazylika Santa Giustina (XV w.)
 • Palazzo del Bo (historyczna siedziba uniwersytetu), wewnątrz m.in. sala Anatomicum z 1594 r.
 • kaplica Scrovegni z niezwykłymi freskami Giotta (XIV w.) - Cappella degli Scrovegni
 • pałace: Casa de Ezzelino (XII w.), Logia del Consiglio (XV-XVI w.), Palazzo Della Regione (XIII w.), Palazzo del Capitanio
 • najstarszy na świecie akademicki ogród botaniczny (założony w 1545 r jako ogród z ziołami leczniczymi), zajmuje 22 ha powierzchni
 • Plac Prato della Valle - jeden z największych w Europie
 

                                                                                                                                                                                                     

werona_www.bibione.info.pl_03

werona_www.bibione.info.pl

werona_www.bibione.info.pl_05
  
WERONA - ok. 200 km

Będąc w Weronie nie sposób uwolnić się od wspomnienia szekspirowskich kochanków - Romea i Julii. Prawie obowiązkowa jest tutaj wizyta pod słynnym balkonem w domu Julii (Casa di Giulietta) czy dotknięcie piersi Julii z brązu "na szczęście". Koniecznie obejrzeć też trzeba grób Julii, przejść się po tym samym bruku, po którym stąpał Romeo - Dajmy więc się ponieść romantyzmowi, nie wgłębiajmy się niepotrzebnie w prawdy historyczne. Legenda ma swoje prawa i już.
Ale Werona to nie tylko ślady Romea i Julii.

To miasto ma burzliwą przeszłość, legendy, ciekawostki, zabytki.
Warto odwiedzić Piazza delle Erbe - dawny plac handlowy, kupić pamiątki, wypić dobrą kawę, sfotografować się z posągiem "Madonny z Werony", stojącym na środku placu. Warto zajrzeć na plac z pomnikiem zamyślonego, najwspanialszego poety włoskiego Dantego Alighieri, na tle malowniczych, renesansowych kamienic. Dante przebywał w Wenecji po wygnaniu z rodzinnej Florencji na początku XIV wieku. Zapewne i tu, na werońskim bruku szkicował swoje największe dzieło "Boska Komedia".
Takich urokliwych miejsc jest tu całe mnóstwo - włoskie i długie uliczki Starego Miasta, bogato ukwiecone balkony, wijąca się rzeka, mosty,
Życie kulturalne miasta skupia się wokół imponującej Areny z I w - jest to trzeci co do wielkości taki zabytek we Włoszech. Ze szczytu rozciąga się świetna panorama Werony. Arena jest miejscem licznych koncertów, przedstawień, wydarzeń kulturalnych.

                                                                                                                                                                                                       

 
garda_www.bibione.info.pl_02
fot. BAMS
garda_www.bibione.info.pl_03

 

JEZIORO GARDA - ok. 240 km

Niczego nie da się porównać z leniuchowaniem nad krystaliczną wodą jeziora Garda, które leży nieopodal Werony! Lago di Garda to największe jezioro Włoch. Ma długość ok. 55 km i szerokość od 4 do 12 km. średnia głębokość - ok. 136 m. Na jeziorze rozlokowanych jest 5 dużych oraz wiele małych, malowniczych wysepek. W okolicy jeziora rozsiane są liczne kurorty, miejscowości turystyczne, wśród bujnej, śródziemnomorskiej roślinności. Stanowi cel podróży miłośników windsurfingu/.

Warto odwiedzić Sirmione leżące na półwyspie wcinającym się w jezioro. Znajdują się tu pozostałości rzymskich i średniowiecznych budowli. Centralnym punktem miasta jest Zamek Scaligerich.

garda_www.bibione.info.pl

                                                                                                                                                                                                        
 
gardaland_www.bibione.info.pl_07

gardaland_www.bibione.info.pl_06

PARK ROZRYWKI "GARDALAND" - ok. 230 km

Największy we Włoszech, rewelacyjny park rozrywki zajmujący obszar ok. 600.000 m2. Co roku odwiedza go ok. 3 mln turystów i mieszkańców regionu. Największą atrakcję stanowi kolejka górska "Blue Tornado", która rozwija prędkość nawet do 80 km/h. To niesamowite przeżycie! Gardaland to wspaniałe miejsce zabaw dla dzieci i dla dorosłych. W parku możecie skorzystać z kilkudziesięciu atrakcji w tym wodnych pokazów, z kina 4D, zjeżdżalni, karuzel. Bilet wstępu upoważnia do korzystania ze wszystkich atrakcji, urządzeń na terenie parku!
mapa atrakcji
http://www.gardaland.it/park/Mappa-del-Parco/#

fot. http://www.gardaland.it

 

 

                                                                                                                       

DLA MIŁOŚNIKÓW MOTORYZACJI:
Muzeum Ferrari w Maranello  http://museo.ferrari.com/
ok. 290 km od Bibione (k. Bolonii) - dorośli ok. 13 euro, studenci i seniorzy ok. 11 euro, dzieci 6-10 lat ok. 9 euro, symulator jazdy - ok. 25 euro za 7 minut

REZERWACJA NOCLEGÓW:
- apartamenty w Bibione z basenem kąpielowym
- apartamenty bez basenu
- hotele z wyżywieniem

 

http://www.basilicasanmarco.it
pit-logo sot-logo asta-logo pitm
tel. +48 32/ 206 20 27, GG: 34075796, bibione@bibione.info.pl

 

 

 

 

 

 

picasa

facebook

youtube

 

 

 

 

Kopiowanie treści (w tym tekstów, zdjęć i filmów video) bez pisemnego zezwolenia zabronione. Polityka prywatności, zastrzeżenia prawne